MAS Hornolidečska » Území MAS » Střelná

znak StrelnaPrvní písemná zmínka pochází z roku 1479. Název obci zřejmě určila její poloha a obranná funkce na hranici, což zajišťovali vojáci, kteří stříleli z luků, tzv. lučištníci. Snad od střely, kterou má obec i ve znaku, se nazývá Střelná. Leží v nadmořské výšce nad 500 m. n. m. a žije v ní kolem 600 obyvatel.

Od jiných se odlišuje tím, že tvoří předěl horský, vodní i národnostní. Zde končí Bílé Karpaty a na severu začínají Javorníky. K historickým památkám v obci patří roubená zvonice východního typu, jejíž původní zvon z roku 1727 byl za války zkonfiskován a šťastnou náhodou vrácen zpět. Nyní je umístěn ve věži kostela. Vedle zvonice se zachovala i roubená chalupa se stodolou.

Další raritou je lípa z konce 17. století. Roste takřka nad tunelem, který pochází z let 1935 -1937, kdy probíhala stavba železniční tratě Horní Lideč - Púchov, nazvaná tratí Milana Rastislava Štefánika. Místní kostel Panny Marie Nanebevzaté byl postaven v letech 1968 - 1972, ale k jeho vysvěcení došlo až v roce 1992.

Na kulturním životě v obci se kromě Obecního úřadu podílejí také místní spolky: Sbor dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení „Tisůvek", TJ SOKOL, Svaz zahrádkářů a další dobrovolníci. Dodržovány jsou valašské tradice a vznikají i nové aktivity, košt slivovice, slet čarodějnic a jednou za tři roky děkovné slavnosti s dožínkami.

Příroda v obci i okolí láká k výletům a vycházkám. Ze Střelné vás turisticky značené trasy dovedou přes Francovu Lhotu na hřeben Javorníků. Na druhou stranu můžete vyrazit přes Študlov na Královec a dále do Bílých Karpat. Do Střelné se dostanete autem po silnici č. I/49, případně na kole.

Další možnost jak se dostat do Střelné je vlak (trať 280). Pokud byste chtěli vlakem pokračovat na Slovensko, čeká vás hned za zastávkou ve Střelné zmiňovaný tunel.

 

www.strelna.cz

      fasankovy pruvod          staveni maje

Kotlíkové dotace

12. 9. 2023 - 30.8.2024

NZÚ Light

MAS Hornolidečska

 
 

Rychlý kontakt

MAS Hornolidečska, z.s.
Sídlo: Lidečko 467, PSČ 756 12

Kancelář: Lidečko 36, PSČ 756 12 (buodva ZŠ Lidečko)

ID datové schránky: 7uyxvcg

 

IČ: 266 76 109
mail@mashornolidecska.cz

www.mashornolidecska.cz

 

více ZDE

 

 

kızılay dershaneler