MAS Hornolidečska » Území MAS » Lužná

znak LuznaLužná leží na obou březích říčky Senice. Jihozápadní část obce spadá do Vizovických vrchů, severovýchodní část kolem potoka Luženky už je součástí Javorníků. Typická jsou dlouhá a úzká údolí se značně svažitými pozemky, na nichž se střídají a prolínají lesy, zemědělské pozemky, jalovcové pasínky a rázovitá zástavba valašských dřevěnic.

Není známo, kdy obec Lužná vznikla, nejstarší písemná zpráva o ní je z roku 1512. Obcí prochází silnice a železniční trať, spojující Moravu se Slovenskem. Nejvyšším místem v katastru je vrch Filka, vysoký 760 m.n.m.

Kulturní památkou je dřevěná zvonice z konce 18. století uprostřed obce a soubor tří původních roubených valašských sklípků na kamenné podezdívce, zajímavých svým seskupením. Z Lužné byly do Valašského muzea v přírodě v Rožnově přemístěny dva objekty lidové architektury: roubená zvonička a Mališův dům čp. 28, který byl postaven krátce před rokem 1781.

V obci je vybudováno víceúčelové a fotbalové hřiště. Dále lyžařský areál s turistickou chatou a dvěma vleky. Aktivně zde působí sportovci, myslivci a hasiči. Mezi tradiční akce patří jízda Mikulášů, Vodění medvěda, turnaj v kopané, noční turnaj v hokeji, jarmark, setkání heligonkářů atd. V Lužné dále působí dechová hudba Kotáranka, volné sdružení hudebníků Veselá pětka a rocková kapela Traverz.

 

www.obec-luzna.cz

 

           roubena chalupa v Luzne        Zimní pohled na obec

Kotlíkové dotace

12. 9. 2023 - 30.8.2024

NZÚ Light

MAS Hornolidečska

 
 

Rychlý kontakt

MAS Hornolidečska, z.s.
Sídlo: Lidečko 467, PSČ 756 12

Kancelář: Lidečko 36, PSČ 756 12 (buodva ZŠ Lidečko)

ID datové schránky: 7uyxvcg

 

IČ: 266 76 109
mail@mashornolidecska.cz

www.mashornolidecska.cz

 

více ZDE

 

 

kızılay dershaneler