MAS Hornolidečska » Území MAS » Francova Lhota

znak FLObec Francova Lhota leží v jižní části vsetínského okresu, v údolí říčky Senice. Od severu je chráněna Šerklavským hřbetem táhnoucím se západním směrem přes Pulčínské skály (Hradisko 767 m. n. m.) po Ostrou horu, kde u Lomenské soutěsky pod Lidečkem končí pásmo Javorníků. Od jihu je od Lyského průsmyku oddělena nízkým hřebenem začínajícím lesem Kříb, pokračuje k nejvyššímu bodu Čubovu kopci (720 m. n. m.) a končí za státní hranicí vrcholem Strčihlavou na Slovensku.

Obec se skládá z místní části Francova Lhota a z místní části Pulčín. Vznik obce se vztahuje pravděpodobně do druhé poloviny 13. a první poloviny 14. století, do doby, kdy vznikaly poblíž zemské hranice mezi Moravou a Uhrami vesnice pro posílení obrany hranic. Historickou dominantu obce tvoří kostel sv. Štěpána, krále uherského z roku 1787 s farou a hřbitovem. Obec je rodištěm ThDr. kardinála Štěpána Trochty (1905 - 1974), jemuž je věnována pamětní deska v místním kostele a dřevěný památník na pěší zóně.

V místní části obce Pulčín je nově zrekonstruována kaple sv. Ducha a v roce 2009 byla dokončena přestavba bývalé školy na Školicí a informační centrum. K zajímavostem Francovy Lhoty patří moderní zvonice se zvonkohrou ve středu obce z roku 1989. Zvonice má 8 zvonů a střídá se v ní celkem 10 melodií. Vedle zvonice stojí od roku 2006 nová kašna. Obec je zařazena do CHKO Beskydy.

V horní části obce roste památná Kobzova lípa. Obec nabízí po celý rok podmínky pro sport i turistiku a cykloturistiku). V obci provozuje činnost Hucul club.

Obec získala v roce 2010 oranžovou stuhu v krajském kole soutěže Vesnice roku.

kasna FL        Krava

Kotlíkové dotace

12. 9. 2023 - 30.8.2024

NZÚ Light

MAS Hornolidečska

 
 

Rychlý kontakt

MAS Hornolidečska, z.s.
Sídlo: Lidečko 467, PSČ 756 12

Kancelář: Lidečko 36, PSČ 756 12 (buodva ZŠ Lidečko)

ID datové schránky: 7uyxvcg

 

IČ: 266 76 109
mail@mashornolidecska.cz

www.mashornolidecska.cz

 

více ZDE

 

 

kızılay dershaneler